۱۰ /۰۷ /۱۴۰۱

برگزاری سمینار بین المللی ابر توسعه دهندگان جامعه PHP با حضور شرکت رنگیلتون اسپانیا و شرکت اوبری روسیه در تهران

ایران اسکریپت

موضوع: امنیت در وردپرس چه اهمیتی دارد ؟

امنیت در وردپرس چه اهمیتی دارد ؟

امروز قصد داریم در مورد اهمیت امنیت در وردپرس چه اهمیتی دارد ؟ صحبت کنیم ، در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی امنیت در وردپرس چه اهمیتی دارد ؟ بپردازیم .

– نقش کدنویسی در امنیت وردپرس

به جرعت میتوان WordPress را یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوی در جهان نامید. این پلتفرم بیش از 75 میلیون دامنه در جهان و بیش از 22درصد دامنه های جدید ثبت شده در آمریکا را داراست. اما سوال اساسی که ذهن بسیاری از کاربران و منتقدان را درگیر کرده این است که چرا برنامه نویسان برای ورد پرس برنامه مناسبی درنظر نگرفته اند؟ وردپرس با تمام مزایا، معایبی نیز از نظر کدنویسی دارد که در این مقاله به آنها میپردازیم.

– چرا امنیت وردپرس مهم است؟

امنیت وب‌سایت نه تنها مهم نیست؛ بلکه ضروری است. در واقع همه وب‌سایت‌ها در هر زمان و هر مکان مستعد حمله هستند. هکر ها از برنامه‌هایی برای شناسایی خودکار وب‌سایت‌های آسیب پذیر استفاده می‌کنند و از این نقاط آسیب‌پذیر به ‌عنوان دروازه‌های ورودی برای اجرای حمله به آن وب‌سایت استفاده می‌کنند

قطعا این افراد میتوانند به قصد ها متفاوتی دست به نفوذ به سایت ها بزنند اما شاید مهمترین هدف این حمله‌ها، سرقت اطلاعات حساس مشتری، مانند شماره تلفن یا اطلاعات کارت اعتباری و یا سایر موارد دیگر است که کاربر برای پرداخت و یا ثبت‌نام از آنها استفاده کرده است.

– چه نوع کد نویسی هایی آسیب پذیر هستند؟

برنامه نویس های حرفه ای کد های خود را طوری مینویسند که خواندن آن آسان است. همچنین در طول کار خود یک فرمت استاندارد گسترده استفاده می کنند، بنابراین برنامه نویسان دیگر می توانند آن را به راحتی درک کرده و کد را با همان سبک بنویسند. قالب بندی ضعیف، کد نویسی ضعیف محسوب می شود زیرا حفظ کردن روند کد سخت تر می شود.

– نمونه های کدنویسی ضعیف عبارتند از :

1- عدم استفاده از کد مدولار : استفاده از کد مدولار درک برنامه را ساده تر میکند، حفظ کد غیر مدولار سخت است و میتواند باعث آُیب پذیری شود.

2- محافظت نادرست از داده ها : عدم استفاده از رمزگذاری صحیح میتواند باعث آسیب پذیری سایت شود.

3- Typos در کد: غلط های املایی در کدنویسی میتوانند باعث مختل کردن اجرا و یا حتی نفوذ بیگانگان به سایت شوند.

– کد های اشتباه در ساختار وردپرس :

یکی از رایج ترین انتقادات به وردپرس نام های متغیر و نامتعارف و نامنظم آن است. به عنوان مثال، یک تابع get_the_content وجود دارد که داده های ارسال شده به بلاگ را بازمی گرداند و یک تابع the_content که داده های ارسال شده به بلاگ را چاپ می کند. اما به طرز عجیبی، get_permalink داده ها را برمی گرداند، در حالی که انتظار می رود تابع با عنوان get_the_permalink نامگذاری شده باشد. این عدم توجه خطاهای موجود در هسته وردپرس را برجسته می کند.

– کد گذاری های قدیمی :

وردپرس یکی از اندک سیستم های مدیریت محتوای در این دوره است است که به توابع، تعداد محدودی کلاس و تعداد زیادی حلقه کد تکیه می کند. کدنویسی وردپرس همچنین مخلوطی از HTML, javascript و CSS است. که این روش در سایر سیستم های مدرن و امروزی ا حدودی بلا استفاده شده است.

– سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم نکات مهم و حیاتی کدنویسی در ساختار وردپرس که باعث تامین امنیت سایت میشوند را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم امنیت وردپرس و به صورت کلی امنیت وب‌سایت مسئله مهمی است که امنیت کسب و کار و پیشرفت شما به آن وابسته است و قبل از اینکه مهم باشد، یک ضرورت بسیار مهم است.

برگزاری دوره های فوق پیشرفته برنامه نویسی ایران اسکریپت
برگزاری دوره های فوق پیشرفته برنامه نویسی ایران اسکریپت
برگزاری دوره های فوق پیشرفته برنامه نویسی ایران اسکریپت
برگزاری دوره های فوق پیشرفته برنامه نویسی ایران اسکریپت
برگزاری دوره های فوق پیشرفته برنامه نویسی ایران اسکریپت
برگزاری دوره های فوق پیشرفته برنامه نویسی ایران اسکریپت
برگزاری دوره های فوق پیشرفته برنامه نویسی ایران اسکریپت